Якщо ви ще не були в Батурині, то це негайно потрібно виправляти. Місто, яке було гетьманською столицею більше п'ятдесяти років, сьогодні активно приймає гостей та є одним з головних туристичних осередків Чернігівщини.
Збереженням культурного надбання Батурина вже тридцять років займається Національний заповідник «Гетьманська столиця». Щороку заклад відвідують тисячі туристів з усієї України, це мотивує колектив «Гетьманської столиці» постійно вдосконалювати свої знання та забезпечувати систематичне оновлення екскурсійних послуг.
Цього екскурсійного сезону заповідник підготував ряд екскурсій та виставки, які розкриють історію міста від перших поселень, що вели боротьбу за виживання, до подій сьогодення, де українці виборюють власне майбутнє у єдиній, соборній, незалежній Україні.
На території Цитаделі Батуринської фортеці відвідувачам запропонують нову екскурсію «Батурин – нескорена столиця України», яку цього року було доповнено трьома виставками: «Вбиті росією: вчора — Батурин, сьогодні — Буча», «Ясновельможні гетьмани. Життя для України» та «Герої нескореної України». В одному місці екскурсант може осягнути нелегку долю українського народу на шляху самовизначення, відчути біль та тугу за безжально вбитими батурянами в 1708 році та віддати належну шану загиблим захисникам України в нинішні, загарбницькій війні.
У зв`язку з дією воєнного стану один з ключових об`єктів заповідника — Музей археології Батурина, цього сезону вимушено закритий для відвідувачів та екскурсантів. Але розуміючи важливість висвітлення результатів археологічних досліджень та демонстрації унікальних знахідок, що стали підмур`ям у відродженні історії Батурина, науковцями відділу археології була розроблена нова екскурсія «Гетьманська столиця Батурин – доведено археологами». Маршрут цієї екскурсії включає в себе Майдан Гетьманської слави та територію Цитаделі Батуринської фортеці з усіма новими виставками. Для більш реалістичного сприйняття, під час екскурсії, передбачено залучення сучасних технологій, що дає змогу проілюструвати оригінальні експонати різних періодів існування та розвитку міста.
Музейний комплекс «Козацький двір» — це відносно новий об`єкт Національного заповідника «Гетьманська столиця» і саме тут проводиться імерсивна екскурсія «Україна була, є і буде!». Експозиція Музейного комплексу цього сезону була значно доповнена експонатами, які ілюструють ідентичність нашого народу, нашу культуру та традиції. Ця екскурсія дає можливість усвідомити свою приналежність до славетного козацького роду і примушує замислитися про важливість збереження культурної спадщини України для наступних поколінь.
Нова екскурсія «Садиба Кочубеїв» та оновлена експозиція чекає екскурсантів і в Будинку Генерального суду (будинку В.Кочубея). У будівлі, яка вціліла під час знищення Батурина московським військом у 1708 році, розкрито справжні історії кохання доньок Василя Кочубея та історію зради, наслідки якої українці відчувають й досі. Також тут екскурсанти познайомляться з нащадком Василя Кочубея, Петром Аркадійовичем — людиною, яку можна вважати Ілоном Маском ХІХ століття: інженер, підприємець, винахідник, інвестор, благодійник науки та освіти. Власні досягнення Петра Аркадійовича Кочубея та його вклад в розвиток різних галузей економіки та науки неодмінно викличуть захоплення та повагу до талановитих українців.
Цього сезону для екскурсантів знову відкрито палац Кирила Розумовського. Саме тут можна прослухати нову екскурсію «Відродження Гетьманства. Кирило Розумовський. Батурин». У єдиному збереженому на території України гетьманському палаці екскурсанти познайомляться з родиною Розумовських та їх нащадками. Також слухачі відкриють для себе діяльність гетьмана направлену на відродження гетьманства та розвиток державності, зрозуміють необхідність об`єднання українського суспільства, задля створення сильної, незалежної країни.
Заплануйте поїздку до Батурина, бо це місце сили і слави українців! Місце національної свідомості та ідентичності українського народу. Місце, яке хоч раз має відвідати справжній українець!
Наталя Піскун, організатор екскурсій ІІ категорії Національного історико-культурного заповідника «Гетьманська столиця»